Podpora pacientů

Psychologická pomoc a intervence

Řada onemocnění zásadně ovlivňuje nejen tělo, ale má výrazný dopad i na psychiku pacienta. Samotná nemoc a její léčba může vzbuzovat nejistotu, úzkost, strach. Mnohdy jde o traumatizující a stresující záležitosti, kvůli nimž pacient není schopen standardně fungovat v běžném životě. Proto je nejen jemu, ale také jeho blízkým nabízena odborná psychologická pomoc a péče v krizových situacích, jež vyplývají z nemoci, její léčby nebo změn, které přináší.

Duchovní podpora

Pacientům je na vyžádání poskytována duchovní podpora. V Pardubické, Chrudimské, Orlickoústecké a Litomyšlské nemocnici ji zajišťují duchovní z církví, které v místě působí. Ve Svitavské nemocnici je duchovní služba poskytována nemocniční kaplankou, jež je zaměstnankyní nemocnice.

Více o problematice naleznete na stránce Duchovní péče v NPK.

Umírající pacient a jeho rodina

Umírající pacient má právo nejen na řádnou péči, ale také na důstojné zacházení. Proto je třeba respektovat jeho osobnost, zachovávat citlivý přístup a zároveň empaticky komunikovat nejen s ním, ale i s jeho rodinou.

 

Podpora zdravotně tělesně postižených pacientů

Do péče našich zdravotníků se dostávají i pacienti s různými typy postižení. Neplatí však automaticky, že zdravotní personál zná potřeby pacientů s jakýmkoliv druhem postižení. Snahou společnosti Nemocnice Pardubického kraje je, aby náš ošetřující personál k takovému člověku přistupoval s maximálním ohledem na jeho potřeby, které jsou s každým postižením specifické.

Vozíky k zapůjčení

Pardubická nemocnice nabízí službu pro pacienty se sníženou hybností. Ti nyní mají možnost půjčit si pro přesuny po areálu vozík. Stanice vozíků jsou umístěny u KACHTu (Komplex ambulancí chirurgických, traumatologických a emergency – budova číslo 27) a na ambulanci interního oddělení (budova číslo 28).

Přístupnost objektů

V rámci projektu Přátelská nemocnice byly ve spolupráci s Českou abilympijskou asociací, z. s., jsou průběžně mapovány objekty a pracoviště ve všech pěti zařízeních Nemocnice Pardubického kraje. Na základě posouzení odborníky byly objekty a jejich přístupnost kategorizovány podle jednoduchého třídění: zelená = přístupné; oranžová = částečně přístupné (přístupné s dopomocí); červená = obtížně přístupné nebo nepřístupné. Osoby s postižením tak mohou webových stránkách Centra Kosatec zjistit před svou návštěvou lékaře, jak se nejlépe k budově a do budovy dostat, nebo zda a s jakou pomocí předem počítat.

Doprovázení pacientů s poruchou mobility

Během roku 2019 bylo v našich nemocnicích proškoleno několik desítek pracovníků pro péči a komunikaci s pacienty se zdravotním postižením. Projekt na rozvoj ošetřovatelské péče a zlepšení komunikačních dovedností pomocného personálu byl pořádán Českou abilympijskou asociací a zaměstnanci Centra Kosatec.

Prostřednictvím zážitkového semináře si účastníci školení mohli osobně vyzkoušet roli pacientů se zdravotním postižením. Učili se rozpoznávat vhodné a nevhodné způsoby komunikace a odbourávat zažité stereotypy. Součástí kurzu bylo osvojení si zásad pomoci vozíčkáři a všeobecných pravidel pro manipulaci osob s poruchou mobility, jejich polohování a přemisťování, i správného držení těla asistenta pro prevenci vzniku problémů pohybového aparátu.

S. O. S. konzultanti pro pacienty s poruchou zraku a nevidomé

Pacienti s poruchou zraku a nevidomí patří mezi pacienty se zvláštními potřebami, které si běžně člověk ani neuvědomuje. Pro lepší uchopení péče o pacienty se zrakovým postižením byla realizována řada školení, které pro zaměstnance nemocnice připravilo pardubické TyfloCentrum. Prostřednictvím zážitkových seminářů seznámili lektoři TyfloCentra ošetřovatelský personál s problémy zrakově postižených pacientů. Zdravotníci si například sami vyzkoušeli, jak vypadá život lidí se zrakovým postižením, zkusili si natočit vodu do hrnečku, napsat dopis, jít na procházku apod. Tyto aktivity sloužili k uvědomění si potřeb těchto pacientů a zvýšení empatie při řešení jejich problémů.  

Následně bylo hloubkově vyškoleno 15 tzv. S. O. S. konzultantů ze všech pěti nemocnic, kteří mohou být svými kolegy z jakéhokoliv oddělení přivolání pro zajištění rychlé podpory pacientovi se zrakovým postižením, který má být hospitalizován nebo vyšetřen. Konzultanti byli proškoleni zejména ve schopnosti správně předat informace a doprovázet pacienta se zrakovým postiženým, který potřebuje např. seznámit s prostorem pokoje, aby byl schopen se po něm samostatně pohybovat.