Péče o zaměstnance

Adaptační proces

Adaptační proces má u zaměstnance zajistit, aby se co nejlépe a nejrychleji přizpůsobil podmínkám, které souvisí nejen s jeho pracovním místem, ale i s chodem organizace. Týká se nově nastupujících zaměstnanců nebo těch, co přecházejí na jinou pracovní pozici v rámci Nemocnice Pardubického kraje. Snahou celého procesu je usnadnit zaměstnanci start v novém pracovním prostředí.

Vzdělávání

Nemocnice Pardubického kraje věnuje dlouhodobě náležitou pozornost rovněž vzdělávání, a to jak svých zaměstnanců, tak i studentů.

  • Poskytujeme zájemcům stáže ke specializačnímu vzdělávání na akreditovaných pracovištích,
  • studentům zdravotnických oborů nabízíme stipendijní program, který pomůže s úhradou nutných nákladů při vzdělávání,
  • umožňujeme také odborné praxe studentům středních škol, vysokých škol a univerzit,
  • studentům vycházíme vstříc při přípravě jejich bakalářských, magisterských nebo disertačních prací. Žádosti o provedení průzkumu nebo výzkumu v Nemocnicích Pardubického kraje je vyhověno s přihlédnutím k aktuálním možnostem.,
  • pravidelně se účastníme veletrhů, výstav a prezentačních akcí pro studenty medicíny i nelékařských zdravotnických oborů. Cílem těchto aktivit je představit nemocnici blíže veřejnosti, ale také studentům jako atraktivního, perspektivního a konkurenceschopného zaměstnavatele,
  • pořádáme programy pro studenty Den mediků, Den se sestrou a Lékařem na zkoušku, jejichž cílem je seznámit studenty s chodem nemocnice, vybavením nebo atmosférou pracoviště. A možná jim tak pomoci s rozhodováním při výběru nemocnice pro budoucí povolání.

Psychologická pomoc a intervence

Podpora zaměstnanců v řešení tíživých situací, které zasahují i do pracovního života, je zajištěna prostřednictvím tzv. peerů. Jde o vyškoleného kolegu, který během rozhovoru analyzuje problém a nabízí cesty, jak lze situaci řešit.     

Kurz prevence násilí a sebeochrany pro zdravotníky

Verbální nebo fyzické násilí ze strany pacientů zažije během svého profesního života každý zdravotník a musí se umět proti těmto výpadům bránit. Proto Nemocnice Pardubického kraje nabídla svým zaměstnancům kurzy prevence násilí a sebeochrany.

Pokud dojde k napadení zdravotníka, musí chránit své zdraví i zdraví ostatních pacientů svojí obranou. Tyto situace mohou vyvolávat pacienti pod vlivem omamných látek, stejně jako lidé, kteří se dostanou do stresové situace. Během nácviku fyzické sebeochrany si účastníci kurzu vyzkoušeli techniky omezení násilného pacienta, které jsou bezpečné jak pro zdravotníka, tak i pro agresivního pacienta. Lektorem kurzu byl Jaroslav Pekara, který se věnuje problematice prevence násilí ve zdravotnictví v České republice více než 12 let.

Realizace projektu: Kompetenční model pracovních pozic – Kompetentní sestra 21. století

Kompetenční model je zásadním převodníkem mezi firemní strategií a řízením lidských zdrojů. Nemocnice Pardubického kraje byla v grantovém programu Fakulty zdravotnických studií UPCE a katedry ekonomické statistiky VŠE aplikačním garantem. Cílovým výstupem měla být SW aplikace Manažer kompetencí – webové stránky s jednotlivými kompetenčními modely (ve smyslu job description) pro každou sestru. Práce na projektu probíhaly i v době pandemie, v rámci NPK pak proběhlo setkání s ICT oddělení NPK.

Příručka kvality

V roce 2020 vznikla v NPK Příručka kvality a bezpečí, 28stránková brožura, jejímž cílem bylo přiblížit zaměstnancům systém řízení a hodnocení kvality v NPK a poskytnout stručný přehled vybraných vnitřních předpisů k jednotlivým tématům. Zaměstnanci v textu naleznou i dotazy, které je mají motivovat a vést za zjišťováním dalších potřebných informací.