Budova nové psychiatrie v Pardubické nemocnici
Zahájení stavby – červen 2019
Uvedení do provozu – listopad 2021
Nároky, které klade moderní rychlá doba na společnost, jsou vysoké a v posledních letech vedou mimo jiné ke zvýšenému výskytu psychických onemocnění v populaci. Česká republika schválila již v roce 2013 koncepci psychiatrické péče, která má složitou situaci v Česku řešit.
V návaznosti na tuto koncepci se Nemocnice Pardubického kraje zapojila jako žadatel do dotačního titulu IROP se specifickým cílem „Rozvoj infrastruktury pro poskytování zdravotních služeb a péče o zdraví“ a nakonec získala dotaci na stavbu nového pavilonu.
Dílčím cílem projektu byla tzv. deinstitucionalizace psychiatrické péče, jež má zvýšit dostupnost a kvalitu psychiatrické péče prostřednictvím organizace jejího poskytování. Měla by se tak zvýšit úspěšnost začleňování duševně nemocných do společnosti. V principu tedy jde o zvyšování počtu psychiatrických lůžek mimo specializované psychiatrické nemocnice tak, aby pacienti zůstávali v kontaktu s blízkými i místem svého bydliště, což má do budoucna zajistit jejich jednodušší návrat do společnosti.
Psychiatrická péče v kraji
Lůžkovou psychiatrickou péči zajišťují v Pardubickém kraji dva subjekty, Nemocnice Pardubického kraje v nemocnicích ve Svitavách a v Pardubicích a Odborný léčebný ústav Albertinum v Žamberku. Výstavbou nové budovy v Pardubicích se počet lůžek v kraji navýšil o dalších 25, oddělení psychiatrie může navíc pacientům nabídnout širší spektrum péče, od moderní elektrokonvulzivní terapii přes repetitivní transkraniální magnetickou stimulaci až po fototerapii. Novinkou budou i další specializované ambulance. Pracoviště by se také do budoucna mělo ve větší míře zabývat problematikou dětské psychiatrie nebo psychiatrickými potížemi lidí v seniorním věku.
Kromě psychiatrů najdou v pavilonu své nové a moderní zázemí také kliničtí psychologové, kterým nové prostory umožní vytvořit zázemí pro práci s dětmi a adolescenty, zavedení nových programů péče, zejména rehabilitace kognitivních funkcí, snížení čekací doby na vyšetření a psychoterapie.
Významné jsou i socioekonomické přínosy, ať už je to předpokládaný počet vyléčených/zachráněných osob, které trpí psychotickými depresemi případně schizofrenními onemocněními, nebo snížení trestných činů za rok v souvislosti s realizací projektu. Týká se to především pacientů, kteří jsou závislí na alkoholu a dalších psychoaktivních látkách, dekompenzovaných psychopatických osobností a některých pacientů s relapsy psychóz. Samozřejmostí je obrovské zlepšení komfortu pacientů jak v ambulantní, tak v hospitalizační části.
Historie psychiatrie v Pardubické nemocnici
Historie psychiatrie v Pardubicích se začíná psát v roce 1936, kdy v místní nemocnici působí MUDr. Josef Prokůpek, průkopník elektrošokové léčby, který se také zasloužil o vznik prvních lůžek pro pacienty s neurologickými a psychiatrickými diagnózami. Hned od počátku pardubická psychiatrie posouvala hranice oboru a její lékaři neustávali ve snaze usnadnit život lidem trpícím duševními chorobami.
Samostatné lůžkové psychiatrické oddělení bylo v pardubické nemocnici založeno v roce 1953 (do té doby byla oddělení neurologie a psychiatrie spojena). Jeho přednosta, MUDr. Svatopluk Stuchlík, pečoval o duševně nemocné i v terénu a také založil denní psychiatrický stacionář, toho času úplně první v Československu. Jeho role je dodnes nezastupitelná a pomáhá pacientům s přechodem z nemocnice do běžného života.
Mezi lety 1978 a 1993 byl přednostou psychiatrie v Pardubicích MUDr. Vladislav Rule, který rozvíjel nové formy péče o duševně nemocné, modernizoval oddělení a rozšířil spektrum léčebných metod dle nejnovějších poznatků doby.
V roce 1994 měla psychiatrie první ženskou primářku, doktorku Ivu Škodovou, která bohužel krátce poté podlehla smrtelnému onemocnění. Její zásluhou byla významně rozvinuta protialkoholní péče v regionu.
Od roku 1995 dosud je ve funkci primáře psychiatrického oddělení MUDr. Jan Kolomazník, kterému se daří oddělení rozvíjet a pokračovat v tradici, která zajistila pardubické psychiatrii její dobré jméno. Zároveň svou prací a osvětou boří zažité předsudky o duševních onemocněních a lidech, kteří jimi trpí. Psychiatr s praxí přes 34 let je zároveň soudním znalcem a sexuologem.
Oddělení psychiatrie dnes
Oddělení psychiatrie Pardubické nemocnice pod vedením MUDr. Jana Kolomazníka, psychiatra s 34letou praxí, zajišťuje provoz všeobecné psychiatrické ambulance, která se zaměřuje na léčbu duševních chorob a poruch, ale také AT ambulance, což je ambulance pro léčbu závislostí na alkoholu a jiných návykových látkách. Pod svými křídly má i sexuologickou ambulanci, jež se orientuje na léčbu sexuálních dysfunkcí a sexuálních deviací.
Na lůžkové části psychiatrického oddělení se léčí široké spektrum duševních chorob a poruch dospělých pacientů. Jde o uzavřené oddělení smíšeného typu.
Součástí psychiatrického oddělení je denní stacionář pro pacienty lůžkového oddělení. Mohou do něj docházet i ambulantní pacienti, kteří vyžadují intenzivnější péči. Je zaměřen na skupinovou a individuální psychoterapii, relaxaci a ergoterapii.
Moderní prostředí umožní psychiatrickému oddělení nabídnout pacientům také nejmodernější metody. Jednou z nich je elektrokonvulzivní terapie, která se využívá například pro léčbu depresí. Kromě speciálního elektrokonvulzivního přístroje vyžaduje tato metoda asistenci anesteziologa, který pacientovi aplikuje hypnotikum a svalový relaxant. Terapie prakticky nemá nežádoucí účinky. Další moderní metodou, kterou bude moci psychiatrické oddělení v novém pavilonu nabídnout, je repetitivní transkraniální magnetická stimulace. Ta je využívána rovněž pro léčbu depresí, dále také úzkostných, halucinativních či obsedantně-kompulzivních stavů a je možné ji aplikovat bez přítomnosti anesteziologa. V neposlední řadě bude pro pacienty psychiatrie k dispozici také fototerapie, jež se aplikuje v místnosti vybavené zářivkami s jasným světlem o síle až deset tisíc luxů. Metoda se využívá například k léčbě sezónních depresí a aplikuje se vždy nad ránem.